Mar 26 2011

grocery shopping update [day 304]

I’ve gotten a few questions on my new grocery shopping plan.  I shop more frequently, but buying less, limiting myself to 25 items or less.  You can read the story about the downsizing and new shopping plan that was published in early February 2011.  Take a look.

Here’s the before and after photos of my pantry.  The after was taken a couple of weeks ago and even has less in there today.  I don’t have photos of the refrigerator or freezer, but they are sparse as well.  Here’s some of the results or the new way of shopping.

Money savings.

I started shopping at Aldi versus Kroger, Tom Thumb, WalMart or Target.  That, coupled with the 25 items or less, has produced the following monetary results.  These amount reflect groceries, the occasional toiletry items and some wine.

February 2011: $268.95

March 2011 (so far, 1 week left): $149.89

I started this in mid January, so I didn’t look at that month.  Here’s what I spent the 2 months prior.  Continue reading


Mar 26 2011

it’s alien poo out of an alien dumpster! [day 303]

Maybe I’m a mean mom, but I make my kids try new foods.  I don’t make them eat it if they don’t like it and I don’t go out of my way to get things that will gross them out.  Both of them like pistachio nuts so I thought I would make some pistachio pudding for dessert.  Here’s what happened.

Let me just defend myself here.  I have never fed my kids anything out of a dumpster.  I get food from grocery stores and I don’t know any aliens.  I don’t like food waste, so I bought just one box of pudding, however my timing on it wasn’t great.  I was going out of town the next day and since nobody liked it, it sat in my fridge for 5 days.  I guess the aliens came in peace though, as this is the shape the pudding cracked into.

Okay, so I added the little piece at the bottom between the two small lines, but it looked like a peace sign when I pulled it out, as the other 3 lines were cracked in.  So what’s the best way to avoid food waste with kids?  Here’s a few tips.

  • Small portions. When eating out, I sometimes make them share or order small quantities because we can always order more.  At home, I let them fill their own plates with the understanding that they must eat what they put on it.
  • Plan leftovers. If you go out, don’t get food that will taste bad as leftovers.  French fries are just gross as leftovers.  Order something that you or your kids will eat the next day.  At home, make extras of the foods that will keep well as leftovers and cook only what will be eaten on the right-now foods.
  • Let your kids cook. I don’t do this often enough, but if they help in the meal planning and cooking, they’re more apt to eat it.

This won’t eliminate waste, but it sure will cut it down to an extreme minimum.  It also never hurts to communicate your grocery budget to the kids and let them shop.  Keep in mind this can backfire when your 10 and 11 year-olds go to the neighbors house and tell them they’re spending way too much money on groceries, telling them everything they know about saving money when buying food.  I’ve found that works better than the ‘starving-kids-in-other-countries’ talk.  If we’re less wasteful, we’ll have more resources to help others.


Jan 22 2011

a 25¢ lesson cost me hundreds [day 241]

Yes, I made a judgement call based on 25¢, a quarter I thought I would loose.  Listening to some bad advice, I decided not to try a new grocery store in my area, a store that opened over a year ago.  Some person (I don’t remember who) told me that the new Aldi grocery store charges 25¢ for the use of their carts.  What this yo-yo neglected to tell me is that you get your quarter back when you return the cart.  So instead of checking this out, like I normally would, I decided not to.  My 25¢ lesson?  Make my decisions based on my own research, not something someone says. Of course I will always take advice and opinions into consideration, but I should always see things for myself.  I do this with people, I should do it with everything.  Lesson learned, but not just one.  There were many great lessons from this experience that I would love to share.

What is Aldi? “ALDI is a discount grocery chain that operates over 1,000 stores in 31 states. Through a select assortment and convenient grocery shopping approach, we’re able to offer our customers the highest quality everyday items at the lowest possible prices—honest to goodness savings.” Read more about them and why they’re different at aldi.us.

So why the quarter for the cart? “At ALDI, we cut costs every way we can to keep prices low. Our shopping cart deposit system is a good example. You insert a quarter to release a cart. When you return the cart, you get your quarter back. This system cuts down on the labor of collecting carts left in the parking lot, damage to cars, and we pass the savings on to you.” I like this.  In addition, it keeps the carts from hitting the cars in the parking lot and the carts seem to be in better condition.

I decided to shop there a few days ago.  It was the closest store and I just needed 2 items.  After the great experience, I decided to go back.  This time was to shop in efforts to try some of the different brands, buying one or two of each thing we normally purchase.  After seeing first hand, the incredible savings, I decided to do a cost analysis.

Last night, my kids and I went to our local grocery store to compare prices.  It was nice to get out of the house and I forgot my phone, which was nice, as my kids and I had fun doing this.  Who would have thought?  Here’s the results.

Aldi price: $65.40

This is pre-tax.  There was only one thing that was a name brand I usually buy, Amy’s vegetarian meals.  All of the other things were Aldi or generic brands.

Name brand price: $139.51

I priced the name brand items that were comparable in size and type to get this number.  The name brands cost 113% more than the Aldi brands.  Whoa!  that got my attention!

Off brand price: $99.33

To get this number, I used the same criteria as above, but with generic  or off brand items.  There were a few things that didn’t have generic brands, so the brand name item price was inserted.  Shopping at the major grocery store for off brands cost 52% more than Aldi.  Again, wow!

I’m sure you have some of the same questions I did before going in here, so I will address them now.  I had some very unexpected shopping results, that were much more than just saving money.  I also got me thinking about my shopping habits and how I have some room for growth.  Continue reading